SPSW w dniach świątecznych czyli

2012-04-30

SPSW w dniach świątecznych czyli "3 Majowe Żniwa"...

     3 MAJOWE ŻNIWA...

     Zarząd, Senat i członkowie Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego w ramach swojej działalności wezmą udział w licznych uroczystościach i spotkaniach, związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  

    Wydarzenia, informacje 

 - W "Dzienniku Bałtyckim" ukaże się wywiad z p. Wiesławem Wilczkowiakiem, członkiem SPSW.

     30 kwietnia

- Członkowie SPSW, w tym wicemarszałek Mariusz Nowina-Rożnowski, 30 kwietnia (poniedziałek, godz. 18.00) wezmą udział w Krakowie w Klubie "Kamieniołom” (Rynek Podgórski, przy kościele św. Józefa, piwnica pod plebanią) w debacie pt. Konstytucja 3 Maja - jej znaczenie w kształtowaniu polskiej mysli politycznej. Wśród prelegentów - prof. Włodzimierz Bernacki, INPiSM UJ, poseł na Sejm RP. Debatę organizuje "Radio Wnet", którego twórcą jest red. Krzysztof Skowroński, będący również potomkiem Sejmu Wielkiego.   

     2 maja 

- 2 maja kilka osób z władz SPSW będzie ucżestniczyć w otwarciu wystawy na Zamku Królewskim, mówiącej o wielokulturowości I Rzeczypospilitej. Ekspozycję pt. Pod wspólnym niebem przygotowało Muzeum Historii Polski.

     3 maja 

- g. 10: w Warszawie odbędzie się Bieg Konstytucji 3 Maja, impreza masowa (przewidywana liczba uczestników 2.5 tys). SPSW jest patronem imprezy (razem z Trybunałem Konstytucyjnym i trzema ambasadami). Kanclerz Kolegium Senatu SPSW p. Stanisław Czartoryski będzie ambasadorem biegu i rozpocznie go, będąc (używając języka sportowego) starterem. 

- g. 10.30: w kościele Opatrzności Bożej na Ochocie-Rakowcu odbędzie się msza św. z udziałem członków SPSW; przewidziane jest przemówienie p. Andrzeja Krzyżanowskiego, marszałka SPSW.

- g. 12.00: Dwudziestu członków SPSW będzie uczestniczyło w centralnych uroczystościach państwowych na Placu Zamkowym w Warszawie z udziałem p. Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP. Przedstawiciele SPSW zasiądą na trybunie honorowej. 

- g. 14.00: uczestnictwo ww. grupy członków SPSW w części dalszej uroczystości - tym razem w Pałacu Prezydenckim.

- g. 20.00: pp. Andrzej Krzyżanowski, Michał Korsak wezmą udział w audycji publicystycznej w Polskim Radiu  Rozgłośni regionalnej "Radio dla Ciebie" (częstotliwość stacji 101 FM w Warszawie i okolicach lub przez internet http://www.rdc.pl). 

- artykuł w "Gazecie Krakowskiej" o Konstytucji 3 Maja i o SPSW, na podstawie rozmów z dr. Markiem J. Minakowskim, pierwszym marszałkiem SPSW i Andrzejem Krzyżanowskim, obecnym marszałkiem. 

 - SPSW wydało ulotkę promocyjną, mówiącą o idei i działalności naszego Stowarzyszenia. Będzie ona rozdawana przy ww. okazjach, posłuży też do dalszego propagowania Stowarzyszenia.

     Część uroczystości jest oczywiście zamknięta, ale tam, gdzie można przyjść, tj. na bieg, do kościoła czy debatę publiczną, serdecznie zachęcamy członków SPSW do aktywnego udziału. Choć w naszych działaniach myślimy nie tylko o Konstytucji 3 Maja, to jednak rzeczywiście jest to największe dzieło naszych przodków i warto mu się w tych dniach pokłonić. (red).

źródło reprodukcji: http://www.wsp.krakow.pl 

 

Archiwum wiadomości