I Zjazd Potomków Sejmu Wielkiego

2007-01-20

I Zjazd Potomków Sejmu Wielkiego

20 I 2007 w Sali Lelewelowskiej Instytutu Historii PAN w Warszawie odbył się I Zjazd Potomków Sejmu Wielkiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego (SPSW).

 

W Zjeździe uczestniczyło 140 osób - potomków posłów i senatorów Sejmu Wielkiego (Czteroletniego), a ściślej - sygnatariuszy Konfederacji Generalnej Stanów Sejmujących. Pełna lista uczestników (z linkami do ich genealogii) znajduje się w pełnym protokole.

 

Zebrani uznali, że dotychczas istniejące SPSW należy przekształcić ze stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie zarejestrowane i powołali 15-osobowy komitet organizacyjny (z Markiem J. Minakowskim jako przewodniczącym i Andrzejem Paprzyca-Iwickim jako wiceprzewodniczącym i Michałem Kwileckim jako sekretarzem). Debatowano nad zadaniami i programem Stowarzyszenia, którą to debatę można streścić następująco (całość w wyżej wspomnianym protokole):

 

1. SPSW jest organizacją społeczno-kulturalną, która skupia się na następujących dziedzinach:

 

a) działalności społeczno-politycznej, co wiąże się z tym, że czujemy się odpowiedzialni za to, czego dokonali nasi praprapraprapradziadkowie (w każdym sensie tego słowa) a to z kolei daje nam perspektywę do tego, by czuć się odpowiedzialnymi za kraj, który zostawimy naszym prapraprapraprawnukom; oczywiście SPSW nie wiąże się z żadną konkretną opcją polityczną, rezerwuje sobie jednak prawo do wyrażania opinii na tematy związane z kulturą i praktyką parlamentarną i konstytucyjną

 

b) promowaniu polskiej tradycji i historii na forum zagranicznym, ze szczególnym podkreśleniem Parlamentu Europejskiego i innych instytucji europejskich

 

c) a także na forum wewnętrznym przez edukację historyczną młodych Polaków

 

d) działalności genealogiczno-historycznej (takiej jak dokumentowanie genealogii posłów i senatorów Sejmu Wielkiego i ich rodzin, dokumentowanie pozostałych po nich pamiątek, kontakty z historykami zajmującymi się historią Polski XVIII w. i kwestiami pokrewnymi);

 

2. SPSW jest otwarte na wszystkich

 

a) aby być członkiem rzeczywistym wystarczy być potomkiem w linii prostej (lub po rodzeństwie) jednego z 461 sygnatariuszy Konfederacji. Może to być dowolna linia żeńska.

 

b) ponadto można być małżonkiem takiego potomka (jesteśmy poniekąd stowarzyszeniem rodzinnym, przyjmujemy także dzieci)

 

c) w przygotywywanym statucie przewidujemy też członkostwo honorowe oraz stopień członkostwa zwany roboczo "asystentem", który będzie dostępny dla wszystkich nie-potomków, którzy dzielą naszą tradycję i misję.

 

d) Sejm Wielki reprezentował nie tylko dzisiejszą RP, ale całą Rzeczpospolitą. A potomkowie posłów i senatorów mają dziś paszporty różnych państw i mówią różnymi językami.

 

3. Aktualnie (14 II 2007) SPSW liczy 95 członków, których lista jest tutaj: http://www.sejm-wielki.pl:2318/sejmwielki?m=TT;sm=S;t=cz

 

Uczestnicy

Osoby spełniające kryteria przynależności do Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, tzn. takie, które są potomkami w linii prostej (lub po rodzeństwie) co najmniej jednego z 461 sygnatariuszy Konfederacji Generalnej Stanów Sejmujących, których lista umieszczona na stronie http://www.sejm-wielki.pl (wraz z małżonkami).

Bardzo prosimy o zgłoszenia wcześniejsze, żeby organizatorzy mogli dokonać weryfikacji i przygotować materiały (zwł. identyfikatory). Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość niewpuszczenia na salę osób nie zgłoszonych uprzednio.

Czas

20 stycznia 2007, godz. 15:00-18:00.

Miejsce

Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Rynek Starego Miasta 29/31 (zdjęcie budynku). Sala Lelewelowska (duża).

Osoby odpowiedzialne

Koordynator: red. Andrzej Paprzyca-Iwicki z Bonn (VonIwicki@aol.com; A.v.Iwicki@dw-world.de).

Przedstawiciel Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego: dr Marek Jerzy Minakowski z Krakowa (office@przodkowie.com).

Program spotkania

Prezentacja i omówienie planów:naukowych (historycznych i genealogicznych)społeczno-politycznych (np. w zakresie badań nad konstytucjonalizmem i parlamentaryzmem, popieranie kultury parlamentarnej)edukacyjnych (np. prostowanie stereotypów na temat naszych przodków, międzynarodowa wymiana młodzieży i obozy naukowe)towarzyskich (salony tematyczne)wydawniczych (Rocznik Potomków Sejmu Wielkiego).

Integracja środowiska potomków Sejmu Wielkiego: rozmowy przy kawie.Sprawy formalne

Spotkanie będzie miało charakter programowo-strategiczny: chcemy się spotkać, poznać (lub odświeżyć znajomości) i zaplanować działania na przyszłość.

Uczestnicy potwierdzeni (wg stanu na 18 I 2007)

(przodkami poniższych osób było co najmniej 183 posłów i senatorów Sejmu Wielkiego - sygnatariuszy Konfederacji)

  1. Franz Batthyány von Német-Ujvár, ur. 1 VIII 1939, mąż Anny hr. Konarskiej h. Gryf
  2. Arkadiusz Bereza, ur. 12 VIII 1975, mąż Idy z Biseckich
  3. Ida Bereza z Biseckich, ur. 20 V 1975, córka Tadeusza Biseckiego i Marii z Chrapowickich h. Gozdawa
  4. Maria Bnińska, ur. 5 I 1965, córka Andrzeja hr. Bnińskiego h. Łodzia i Marii z Danglów
  5. Klementyna Bocheńska (Warszawa), ur. 1954, córka Aleksandra Bocheńskiego h. Rawicz odm. i Marii z Ursyn-Puszyńskich h. Rawicz
  6. Krzysztof Bystram (Bruksela), ur. 27 XII 1948, syn Kazimierza bar. Bystrama h. Tarnawa i Haliny z Domańskich h. Laryssa
  7. Stefan Chabiera, ur. 18 I 1980, syn Tadeusza Chabiery i Anny z Wielowieyskich h. Półkozic
  8. Jacek Cichowski, ur. 26 XI 1986, syn Krzysztofa Cichowskiego h. Wąż i Haliny z Babiarzów
  9. Krzysztof Cichowski (Warszawa), ur. 19 II 1948, syn Zbigniewa Cichowskiego h. Wąż i Anny z Jankowskich
  10. Roman Cichowski, ur. 26 XI 1971, syn Krzysztofa Cichowskiego h. Wąż i Barbary z Niedzielskich
  11. Stanisław Maksymilian Ciechanowski, ur. 6 IX 1983, syn Janusza Ciechanowskiego h. Dąbrowa i Marii z Lasockich h. Dołęga
  12. Janusz Ciechanowski, ur. 16 VII 1946, syn Tadeusza Ciechanowskiego h. Dąbrowa i Grzymisławy z Andrzejewskich h. Prus I
  13. Jan Cieński, ur. 10 VIII 1965, syn Tadeusza Cieńskiego h. Pomian i Anny z hr. Mycielskich h. Dołęga
  14. Stanisława Ciepłowska z Baczyńskich, ur. 1924, córka Gustawa Bielińskiego h. Szeliga i Heleny z Baczyńskich h. Sas
  15. Szymon Cygan, ur. 3 IX 1978, syn Bohdana Cygana i Marii z Rutkowskich
  16. Witold Czartoryski (Warszawa), ur. 20 XI 1953, syn Pawła ks. Czartoryskiego h. Pogoń Lit. i Weroniki z hr. Ponińskich h. Łodzia
  17. Michał Czetwertyński (Bruksela), ur. 20 XI 1938, syn Jerzego ks. Światopełk-Czetwertyńskiego h. Pogoń Ruska i Róży z hr. Żółtowskich h. Ogończyk
  18. Barbara de Pourbaix, ur. 1961, córka Antoniego de Pourbaix h. wł i Janiny z Rudowskich
  19. Anita Drzymuchowska-Karkocha (Zakopane), ur. 7 IX 1954, córka Władysława Drzymuchowskiego i Zofii de Pourbaix h. wł.
  20. Jan Dunin-Karwicki (Bruksela)
  21. Amelia Duninowa z Dąmbskich, ur. 21 III 1928, córka Adolfa Dąmbskiego h. Godziemba i Antoniny z Żychlińskich h. Szeliga
  22. Andrzej Glogier, ur. 6 VI 1952, syn Zdzisława Glogiera h. Pracowoc i Anny z Koczorowskich h. Rogala
  23. Anna Glogierowa z Koczorowskich, ur. 24 V 1925, córka Karola hr. Koczorowskiego h. Rogala i Emilii z hr. Kurnatowskich h. Łodzia
  24. Bogna Goetzendorf-Grabowska, ur. 1936, żona Leszka Goetzendorf-Grabowskiego h. Zbiświcz
  25. Leszek Goetzendorf-Grabowski, ur. 1936, syn Janusza Goetzendorf-Grabowskiego h. Zbiświcz i Wandy z Linowskich h. Pomian
  26. Tomasz Goetzendorf-Grabowski, ur. 1960, syn Leszka Goetzendorf-Grabowskiego h. Zbiświcz i Bogny Mikołajewskiej h. Ogończyk
  27. Teresa Grocholska, ur. 4 IX 1972, córka Jaremy hr. Grocholskiego h. Syrokomla i Róży z Dowgiałłów h. Zadora
  28. Krystyna Grzybowska, żona Macieja Rybińskiego h. Radwan
  29. Zofia Halpernowa z Piłsudskich (Bonn), ur. 12 VIII 1942, córka Leszka Piłsudskiego h. Kościesza odm. i Jolanty z Mitraszewskich h. Nałęcz
  30. Joanna Iwicka (Warszawa), córka Włodzimierza Iwickiego h. Paprzyca
  31. Justyna Iwicka (Bonn), ur. 2 V 1978, żona Andrzeja Paprzyca-Iwickiego
  32. Andrzej Iwicki (Bonn), ur. 26 VIII 1947, syn Feliksa Iwickiego h. Paprzyca i Sylwii ze Śniadowskich h. Jastrzębiec
  33. Włodzimierz Iwicki, ur. 20 VI 1928, syn Roberta Iwickiego h. Paprzyca i Wandy ze Smoleńskich h. Zagłoba
  34. Anna Jarnuszkiewicz, ur. 27 XI 1979, córka Jacka Jarnuszkiewicza h. Lubicz i Anny z hr. Ostrowskich h. Rawicz
  35. Ewa Jaroszyńska z Rosińskich, żona Ryszarda Jaroszyńskiego h. wł.
  36. Ryszard Jaroszyński, ur. 17 VIII 1948, syn Antoniego Jaroszyńskiego h. wł. i Ewy z Trybulców
  37. Maciej Jaroszyński, ur. 16 VIII 1992, syn Ryszarda Jaroszyńskiego h. wł. i Ewy z Rosińskich
  38. Ksawery Jasieński (Warszawa), ur. 13 IX 1931, syn Henryka Jasieńskiego h. Dołęga i Marii z Wojna-Ośniałowskich h. Trąby
  39. Andrzej Jawłowski, ur. 1 VIII 1952, syn Tadeusza Jawłowskiego i Stanisławy z Tetenków
  40. Michał Jawłowski, syn Tadeusza Jawłowskiego i Stanisławy z Tetenków
  41. Inga Karkocha (Kraków), ur. 24 IX 1982, córka Jana Karkochy i Joanny z Drzymuchowskich
  42. Józef Kisielnicki (Kraków), ur. 1946, syn Kazimierza Kisielnickiego h. Topór i Elżbiety z Nowomiejskich h. Rawicz
  43. Rafał Koehler (Warszawa), ur. 29 V 1972, syn Krzysztofa Koehlera i Grażyny z Zamsów
  44. Bogdan Komornicki, ur. 22 VIII 1938, syn Andrzeja Komornickiego h. Nałęcz i Marii z Kisielnickich h. Topór
  45. Monika Konarska z Obniskich, ur. 20 XI 1945, córka Kazimierza Obniskiego h. Jastrzębiec i Marii z Goerscht-Drużbackich h. wł.
  46. Henryk Konarski, ur. 3 IV 1935, syn Franciszka Ksawerego hr. Konarskiego h. Gryf i Tekli z Łopacińskich h. Lubicz
  47. Xawery Konarski (Kraków), ur. 11 IX 1968, syn Henryka Konarskiego h. Gryf i Moniki z Obniskich h. Jastrzębiec
  48. Aleksander Korybut-Woroniecki (Warszawa)
  49. Łukasz Kossacki-Lytwyn, ur. 12 VII 1987, syn Mieczysława Lytwyna (Litwinowa) i Doroty z Kossackich (Kosseckich) h. Rawicz
  50. Elżbieta Kotarska, córka Władysława Kotarskiego i Apolonii z Jasieńskich
  51. Janusz Krasicki, ur. 26 V 1932, syn Witolda hr. Krasickiego h. Rogala i Janiny z Ulanickich h. wł.
  52. Kacper Krasicki (Warszawa), ur. 19 IX 1966, syn Ignacego hr. Krasickiego h. Rogala i Delfiny z hr. Orłowskich h. Lubicz
  53. Andrzej Krzyżanowski, ur. 7 IV 1961, syn Adama Krzyżanowskiego h. Świnka i Róży z Grabińskich h. Pomian
  54. Michał Kwilecki (Bruksela), ur. 9 IV 1960, syn Rafała hr. Kwileckiego h. Śreniawa i Izabeli z Ułaszynów h. wł.
  55. Anna Lebet-Minakowska, ur. 16 VII 1963, żona Marka Minakowskiego
  56. Sara Lebet-Minakowska, ur. 4 VI 2006, córka Marka Minakowskiego i Anny z Lebetów
  57. Jacek Bogusław Litwin, ur. 1961, syn Ryszarda kn. Litwinowa i Zofii z Onaków
  58. Małgorzata Łankiewicz (Warszawa), ur. 4 III 1941, córka Tytusa bar. Horocha h. Trąby i Aleksandry z Fabrycych h. Pelikan
  59. Helena Łopińska z Rekowskich, ur. 2 III 1956, córka Felicjana Rekowskiego h.wł. i Marii z Hadamów
  60. Piotr Szymon Łoś, ur. 20 IX 1970, syn Aleksandra hr. Łosia h. Dąbrowa i Anny z Paygertów h. Prus
  61. Mikołaj Maciaszek, ur. 2 I 1992, syn Michała Maciaszka i Anny z Olejniczaków
  62. Anna Marczakowa ze Stępniaków (Warszawa), ur. 17 XI 1959, córka Zdzisława Stępniaka i Barbary z Iwickich h. Paprzyca
  63. Irmina Miączyńska z Pągowskich (Warszawa), wdowa po Jerzym hr. Miączyńskim h. Suchekomnaty
  64. Krystyna Miączyńska (Warszawa), ur. 10 VI 1924, córka Andrzeja hr. Miaczynskiego i Aleksandry z O' Brien de Lacy
  65. Urszula Miączyńska-Tuszyńska (Warszawa), ur. 12 II 1951, córka Jerzego hr. Miączyńskiego h. Suchekomnaty i Anny z Jagodzińskich h. Ślepowron
  66. Marek Jerzy Minakowski (Kraków), ur. 13 VI 1972, syn Jerzego Minakowskiego i Wiesławy z Kraszewskich
  67. Zuzanna Mielczarek (Poznań), ur. 18 IX 1990, córka Tadeusza Mielczarka i Barbary Ramlau
  68. Dorota Morawiecka z Horochów, ur. 1939, córka Tytusa bar. Horocha h. Trąby i Aleksandry z Fabrycych h. Pelikan
  69. Robert Morawski, ur. 5 V 1956, syn Franciszka Dzierżykraj-Morawskiego h. Nałęcz i Elżbiety z Wołodkowiczów h. Radwan
  70. Elżbieta Morawska z Wołodkowiczów, ur. 30 IV 1924, córka Gustawa Wołodkowicza h. Radwan i Izabeli z Morsztynów h. Leliwa
  71. Katarzyna Narowska z Cichowskich, ur. 7 VII 1946, córka Zbigniewa Cichowskiego h. Wąż i Anny z Jankowskich
  72. Mirosław Nowosielski, ur. 3 VII 1957, syn Olgierda Nowosielskiego h. Sas i Bożeny z Kuczyńskich h. Ślepowron
  73. Zygmunt Nowosielski, ur. 16 XII 1959, syn Olgierda Nowosielskiego h. Sas i Bożeny z Kuczyńskich h. Ślepowron
  74. Ewa Opalińska z Cichowskich, ur. 23 X 1975, córka Krzysztofa Cichowskiego h. Wąż i Barbary z Niedzielskich
  75. Krzysztof Opaliński, ur. 19 I 1973, mąż Ewy z Cichowskich h. Wąż
  76. Wilhelm Orsetti, ur. 1939, syn Wilhelma Orsettiego h. Złotokłos i Zofii z Cichowskich h. Wąż
  77. Maria Antonina Ossolińska z Wielowieyskich (Warszawa)
  78. Emiko Ostaszewska, ur. 29 II 1968, żona Jana Ostaszewskiego h. Ostoja
  79. Anna Ostrowska z Wysłouchów, ur. 1937, córka Bernarda Wysłoucha h. Odyniec i Janiny z Rudowskich
  80. Filip Otmianowski, ur. 10 IV 1982, syn Bartosza Otmianowskiego i Magdaleny z Sokolnickich h. Nowina
  81. Maciej Otmianowski, ur. 14 V 1991, syn Bartosza Otmianowskiego i Magdaleny z Sokolnickich h. Nowina
  82. Maria Palmer z Badowiczów, córka Kazimierza Badowicza i Wandy z Jasieńskich
  83. Danuta Piłsudska (Warszawa), ur. 22 XII 1938, córka Leszka Piłsudskiego h. Kościesza odm. i Jolanty z Mitraszewskich h. Nałęcz
  84. Stanisław Piotrowski, ur. 1941, syn Jana Piotrowskiego i Stanisławy z Banasiów
  85. Marian Antoni Plewako, ur. 7 XI 1998, syn Stanisława Plewako h. Pogonia i Lucyny z Kniszewskich h. Grabie
  86. Marian Bronisław Plewako, ur. 31 I 1947, syn Mariana Plewako h. Pogonia i Krystyny z Piątkowskich h. Korab
  87. Stanisław Jan Plewako, ur. 1956, syn Mariana Plewako h. Pogonia i Krystyny z Piątkowskich h. Korab
  88. Lucyna Plewakowa z Kniszewskich, ur. 22 X 1974, żona Stanisława Jana Plewako h. Pogonia IV
  89. Krzysztof Potocki, ur. 28 VII 1958, syn Jerzego hr. Potockiego h. Złota Pilawa i Krystyny ze Straszewskich h. Radwan
  90. Stefan Alexander Potocki, ur. 18 VII 1965, syn Antoniego hr. Potockiego h. Złota Pilawa i Elżbiety z ks. Radziwiłłów h. Trąby
  91. Tomasz Pruszak, ur. 8 X 1974, syn Aleksandra Pruszaka h. Leliwa i Marii z hr. Łosiów h. Dąbrowa
  92. Józef Puzyna (Warszawa), ur. 17 VII 1972, syn Józefa kn. Puzyny h. Oginiec i Doroty z Woycickich
  93. Józef Radzicki (Milanówek), ur. 1932, syn Mieczysława Radzickiego h. Nałęcz i Julii ze Steckich h. Radwan
  94. Katarzyna Radziemska (Poznań), córka N. Radziemskiego i Teresy z Piątkowskich h. Korab
  95. Mikołaj Radziwiłł (Warszawa), ur. 11 III 1958, syn Krzysztofa ks. Radziwiłła h. Trąby i Marii z ks. Czartoryskich h. Pogoń lit.
  96. Irena Ramlau z Cichowskich (Poznań), ur. 4 IV 1926, córka Zygmunta Cichowskiego h. Wąż i Ireny z Kamieńskich
  97. Joanna Ramlau-Magala (Rotterdam), ur. 12 X 1952, córka Zbigniewa Ramlau i Ireny z Cichowskich h. Wąż
  98. Barbara Ramlau-Mileczarek (Poznań), ur. 5 VII 1957, córka Zbigniewa Ramlau i Ireny z Cichowskich h. Wąż
  99. Antoni Rey, ur. 18 VIII 1928, syn Ludwika hr. Reya h. Oksza i Cecylii z hr. Potockich h. Złota Pilawa
  100. Cecylia Rey, ur. 8 VI 1968, córka Xawerego hr. Reya h Oksza i Wirydianny z hr. Raczyńskich h Nałęcz
  101. Jan Rey, ur. 1 XII 1951, syn Antoniego hr. Reya h. Oksza i Marii z ks. Podhorskich h. wł.
  102. Małgorzata Reyowa ze Szwykowskich, ur. 12 IX 1