Zmarła GABRIELA „ELKA” GÓRSKA (1939-2013)

2013-06-25

Zmarła GABRIELA „ELKA” GÓRSKA (1939-2013)

W poniedziałek 24 czerwca odeszła Gabriela Maria Górska, prawnik (UW), pisarka, reportażystka, scenarzystka. Urodziła się w ukochanej Woli Pękoszewskiej, gnieździe Górskich h. Boża Wola, jako córka Andrzeja Jana Górskiego i Róży z Belina-Brzozowskich. 
Publikowała w czasopismach „Zwierciadło”, „Głos Wybrzeża”, „Itd.”. Pierwszą powieść (Wielka szansa) napisała w 1977 roku. Otrzymała za nią dwie nagrody: specjalną nagrodę Związku Literatów Polskich (z rąk prezesa Jarosława Iwaszkiewicza), oraz II nagrodę w konkursie literackim z okazji XXX-lecia wydawnictwa LSW. 
Była też autorką: powieści i zbiorów opowiadań science fiction, baśni dla dzieci, opowiadań współczesnych, słuchowisk radiowych, sztuki teatralnej (Córka Pigmaliona, razem z Markiem Tadeuszem Nowakowskim, TVP2, TV Polonia) i scenariusza filmowego pt. Inny (z Andrzejem Krzyżanowskim) zrealizowanego pt. Rudy, w reż. Macieja Haremskiego dla TVP.
W latach 1974-1982 była sekretarzem Wydawnictwa Związków Zawodowych, gdzie współzakładała Koło NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zwolniona z pracy.
Jej proza szlachetna i czysta, wolna od wszelkiego efekciarstwa, zawiera ujmujące swą bezinteresowną czystością przesłanie. Krytycy podkreślali Jej dojrzałą kulturę literacką, wdzięk i elegancję narracji. 
Ostatnie, dwutomowe dzieło Gabrieli Górskiej, to powieść współczesna Gra o stołki (tom I. Rok nadziei, tom II. Rok szulerów) Wyd. Pax, 2005 r. o okresie pierwszej „Solidarności”, polskim krótkim „festiwalu wolności”, w który była tak osobiście zaangażowana. 
Przed długą chorobą cieszyła się tym, że po latach komunizmu mogła wrócić do rodzinnego domu: jeszcze zniszczonego, pustego, ale własnego, w którym każdy kąt przypominał pierwsze lata życia, a nade wszystko Rodziców i całe pokolenia Górskich, o których tyle wiedziała i chętnie opowiadała. 
Tak, w pełni świadomie i z sercem niosła przez życie tradycję swoich przodków z Woli Pękoszewskiej.
Okres choroby przeszła pod czułą opieką męża Andrzeja i siostry Marii.

 

Mężowi Zmarłej,
p. Andrzejowi Krzyżanowskiemu

i Jej Siostrze 
p. Marii Górskiej,

składają wyrazy szczerego współczucia.
Myślami pozostajemy z Państwem, jak i całą Rodziną.

 

Zarząd i Senat Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego

oraz

Zarząd i Rada Naczelna Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

Archiwum wiadomości