Nazwa, siedziba, obszar działania Stowarzyszenia
§ 1.
Stowarzyszenie działające pod nazwą „Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego” (dalej: Stowarzyszenie), jest organizacją utworzoną i działającą w oparciu o przepisy obowiązującego prawa, w szczególności ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. „Prawo o stowarzyszeniach” oraz w oparciu o postanowienia niniejszej Konstytucji, która stanowi jego statut, jak również w oparciu o postanowienia ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.) po uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
- Obszarem działalności Stowarzyszenia jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Stowarzyszenie może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2.
- Stowarzyszenie jest organizacją społeczno-kulturalną, zrzeszającą zstępnych lub następców prawnych 483 sygnatariuszy „Aktu konfederacyi generalney w seymuiących stanach oboyga narodów”, podpisanego w Warszawie dnia 7 X 1788 r. i poszerzonego o posłów drugiej kadencji z dnia 16 XII 1790 r., zgodnie z listą opublikowaną w Volumina Legum, tom VIII, ss. 46-51 i 205-209 oraz w Diariuszu J. P. Łuszczewskiego — zwanych dalej Potomkami Sejmu Wielkiego.
- Do potomków Sejmu Wielkiego zalicza się zstępnych lub następców prawnych sygnatariuszy o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, w tym również zstępnych i następców prawnych: braci, sióstr, przyrodnich braci i przyrodnich sióstr sygnatariuszy.
- Do potomków Sejmu Wielkiego zalicza się także małżonków osób wymienionych w ust. 1 i 2, z wyjątkiem małżeństw zakończonych rozwodem lub unieważnieniem.
- Stowarzyszenie dąży do zrzeszenia jak największej liczby potomków Sejmu Wielkiego.
- Działalność Stowarzyszenia opiera się na dobrowolnej pracy jego członków. Do prowadzenia działalności Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na zasadach określonych w dalszej części Konstytucji.